„Człowiek nie może pracować bez odpoczynku,
ale odpoczynek bez pracy nie daje zadowolenia”
przysłowie abchaskie

Udanego, zasłużonego wypoczynku, słońca i wielu wspaniałych przygód całej społeczności szkolnej
życzy Redakcja

Wydarzenia

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

„Jeszcze tylko lanie od ojca i wakacje!” – to pointa starego dowcipu. Wydaje się, że uczniowie naszej szkoły nie będą mieli takiego problemu. Podczas uroczystości zakończenia roku nagrodziliśmy wielu z nich pamiątkowymi książkami i dyplomami. Wychowawcy docenili nie tylko wysokie wyniki w nauce ale też sukcesy w konkursach, zawodach sportowych czy aktywną działalność na rzecz szkoły i klasy. Najtrudniej było rozstać się z uczniami klas trzecich. Po niejednym policzku popłynęły łzy wzruszenia. Trzecioklasiści odeszli w pięknym stylu: trzydziestu sześciu uczniów osiągnęło w tegorocznym egzaminie gimnazjalnym stuprocentowy wynik, a Patryk Kuchta i Mikołaj Liberadzki z klasy 3e zaliczyli po trzy części egzaminu na 100%. Gratulujemy!
Życzymy, by radosna atmosfera tego dnia towarzyszyła wam przez całe wakacje! Do zobaczenia we wrześniu!

12. ORZEŁ TARGÓWKA Z G143

Z dumą informujemy, że uczennica klasy 2j Kinga Bochińska została laureatką prestiżowej nagrody „Orzeł Targówka”, przyznawanej uczniom za wybitne osiągnięcia i wyniki w nauce. 20 czerwca podczas uroczystej gali odebrała statuetkę z rąk pana Burmistrza Sławomira Antonika. To już dwunasty „Orzeł” w historii naszego gimnazjum, ale pierwszy zdobyty przez uczennicę drugiej klasy. Kinga to przede wszystkim humanistka – laureatka Konkursu Polonistycznego Mazowieckiego Kuratora Oświaty, licznych konkursów recytatorskich, ale także fizycznych i sportowych. Zadziwia inteligencją, kulturą osobistą i skromnością. Cieszymy się z jej sukcesu, serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych!

„Trzymaj Formę” – WYSTAWA W URZĘDZIE DZIELNICY

Na zakończenie roku szkolnego podsumowaliśmy program „Trzymaj Formę”. W Urzędzie Dzielnicy Targówek zawisła wystawa pt.”Na Bartniczej Trzymają Formę” ilustrująca działania szkoły w ramach programu.

2i NA LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W PARKU TRAMPOLIN

22 czerwca 2017 grupa chłopców z klasy 2i zakończyła lekcje wychowania fizycznego w nietypowy sposób, bo w parku trampolin. 45 minut zajęć z instruktorem zaowocowało poznaniem prawidłowej techniki skoków na trampolinach. Po solidnej rozgrzewce odbyła się lekcja instruktażowa oraz zawody sportowe. Wszyscy świetnie się bawili. Wszystkim uczniom życzę udanych, aktywnie spędzonych wakacji i powrotu na lekcje wychowania fizycznego w doskonałej formie.

Jolanta Koch

Śpiewa , tańczy, recytuje...

Jan Stańko, uczeń klasy 1c, członek gimnazjalnego chóru słynie w szkole ze wspaniałego głosu. Jako śpiewak i recytator zaistniał ostatnio w dwóch ważnych wydarzeniach kulturalnych. Pierwsze, organizowane przez D.K. „Zacisze”, to 40. Konkurs Recytatorski Warszawska Syrenka. Janek zajął tam II miejsce, prezentując utwory Leśmiana i Gałczyńskiego. Natomiast 20 czerwca, na deskach Teatru Rampa, zagrał w spektaklu w reż. Mariusza Czai „Tajemnice katedry” na podstawie „Dzwonnika z Notre Dame”. Jesteśmy dumni, że Jan Stańko jest uczniem naszego gimnazjum. Gratulujemy sukcesów i czekamy na kolejne !

Podziękowanie dla Pani B. Stefańskiej

„Miło szaleć, kiedy czas po temu”

13 czerwca 2017 roku odbył się kolejny bal gimnazjalny w historii naszej szkoły. Uroczystość rozpoczęła się od wykonania przez uczniów długo oczekiwanego poloneza. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Emilia Walczak, która oficjalnie przywitała wszystkich przybyłych gości. Podziękowała za ich obecność i zaprosiła na kilka kolejnych godzin wspaniałej zabawy. Po uroczystym przywitaniu niektórzy gimnazjaliści udali się na wykwintny posiłek, inni pozostali na parkiecie, szalejąc w towarzystwie świetnie bawiących się nauczycieli i rodziców. Uczestnikom zabawy trudno było się rozstać. To był niezapomniany bal.

Agnieszka Kwaśnicka

PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

Zespół ds. Promocji Zdrowia wraz z panią pielęgniarką zorganizował coroczne szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej. Przeprowadził je ratownik Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - pan Karol Romanowski. W szkoleniu wzięło udział 150 uczniów. Młodzież dowiedziała się, jak postępować w przypadku poparzeń, udarów słonecznych, zadławień i zakrztuszeń oraz jak udzielić pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Taka wiedza przed wakacjami jest bardzo cenna. Życzymy jednak wszystkim, by nie musieli z niej korzystać.

Żaneta Chomiuk i Małgorzata Koperska

W MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ W SIERPCU

Aby poznać realia życia wiejskiego w XIX wieku, klasy 1f i 2a z wychowawcami i pedagogami wspomagającymi udały się do Sierpca. W tamtejszym Muzeum Wsi Mazowieckiej obejrzeli dziewięć włościańskich zagród w zabudowie rzędowej. Zwiedzili wnętrza chat od najuboższej po stylizowaną na szlachecki dworek chałupę zamożnego gospodarza, kościół, zespół dworski i karczmę. Ponadto uczniowie uczestniczyli w pokazie pozyskiwania włókien lnu, wyrobu wiklinowych koszy oraz w spotkaniu z rzeźbiarzem, który zdradził im tajniki snycerstwa. Panie zachwyciły elementy architektury i malownicze widoki. Młodzieży najwięcej radości sprawiło obcowanie ze zwierzętami gospodarskimi i ognisko. Wszyscy wrócili pełni wrażeń i zgodnie uznali, że wycieczka była udana.

PODSUMOWANIE TRZECH LAT DZIAŁALNOŚCI W PROGRAMIE „SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE”

30 maja odbył się w naszej szkole „Piknik Narodów Europy”, podczas którego klasy dekorowały swoje sale i przedstawiały historię, symbole, tradycje i potrawy wylosowanych krajów, oceniane nie tylko pod względem walorów smakowych ale także zdrowotnych. Korzystając z okazji, dokonaliśmy podsumowania programu „Szkoła Promująca Zdrowie”. Członkami jury byli m.in. nasi goście: przedstawiciel Kuratorium Oświaty, koordynator programu „Szkoła Promująca Zdrowie” województwa mazowieckiego p. Marzena Laskus, reprezentująca SZPZLO p. Danuta Dąbrowicz oraz dyrekcja szkoły, nauczyciele, uczniowie i rodzice. Na forum szkoły wyświetlono prezentację oraz wyniki ewaluacji programu. Następnie uczniowie zaprezentowali tańce i piosenki europejskie. Dużą atrakcją był układ, który został zaprezentowany na międzynarodowej konferencji „Trzymaj Formę” jako jeden z przykładów działalności naszego kraju. Na koniec terapeuta uzależnień p. Mateusz Puchowski poprowadził warsztaty dotyczące skutków palenia papierosów. Różnorodność zaprezentowanych działań dowodzi, że naprawdę jesteśmy szkołą, w której troszczymy się o zdrowie i kondycję.

Zespół ds. Promocji Zdrowia

Żyj zdrowo!
Szkoła Promująca Zdrowie- podsumowanie

Warsztaty językowe Londyn i południowa Anglia 2017

Wyjazd na warsztaty językowe do Anglii w czerwcu to już tradycja naszej szkoły. Wzięli w nich udział uczniowie klas pierwszych i drugich pod opieką nauczycielek języka angielskiego: p. Anny Kraszewskiej, p. Małgorzaty Niemirskiej - Kuncewicz oraz p. Anny Trykowskiej -Czarneckiej. W tym roku program był wyjątkowo ciekawy – zwiedziliśmy Londyn, gdzie podziwialiśmy najważniejsze miejsca stolicy Wielkiej Brytanii – Trafalgar Square, Westminister, okolice Buckingham Palace i Parlamentu, muzea: Madame Tussaud`s, Historii Naturalnej oraz Muzeum Nauki. Kulminacyjnym punktem pobytu w Londynie była przejażdżka na London Eye, z którego mogliśmy podziwiać to niezwykłe miasto. Następne dni wypełniły wycieczki do ciekawych miejsc południowej Anglii. Odwiedziliśmy Oxford, miasto słynnych uczelni. W naszej wyprawie nie zabrakło wypadu do Brighton. Tam zwiedziliśmy Pawilon Królewski oraz podziwialiśmy panoramę miasta z kolejki British Airways 360, nowego obiektu, który jest wspaniałą atrakcją turystyczną. Dzień w Brighton zakończyliśmy spacerem po molo, gdzie zjedliśmy typowo angielski lunch czyli Fish&Chips. W naszej wyprawie nie mogło zabraknąć odwiedzenia Windsoru, ulubionej rezydencji Królowej Elżbiety II oraz przejazdu do Hampton Court otoczonego pięknymi ogrodami, w których o tej porze roku królują róże.

Wszyscy uczestnicy warsztatów mieszkali u rodzin brytyjskich i wykorzystali tę sytuację zarówno do poznania zwyczajów, jak i rozwijania swoich umiejętności komunikowania się w języku angielskim. Wyjazd był bardzo udany, a uczniowie wrócili pełni niezapomnianych wrażeń.

Światowy Tydzień Pieniądza - Global Money Week

W dniach od 22 marca do 2 kwietnia 2017 roku nasze gimnazjum włączyło się do akcji GLOBAL MONEY WEEK, którą organizuje Komisja Nadzoru Finansowego. Akcja inspiruje dzieci i młodzież z całego świata do zdobywania wiedzy oraz umiejętności niezbędnych do osiągnięcia samodzielności finansowej w dorosłym życiu, sprzyja kształtowaniu przedsiębiorczych postaw, przygotowuje młode pokolenie do roli świadomych pod względem ekonomicznym obywateli, a tym samym walczy z wykluczeniem finansowym i biedą.
W ramach akcji w naszej szkole odbyły się konkursy:
- plastyczny - projekt banknotu 1000 zł
- literacki - praca na temat "Czy gimnazjalista potrafi oszczędzać?"
- interdyscyplinarny – album na temat "Wydatki mojego gospodarstwa domowego"
Wszystkim, którzy aktywnie włączyli się do obchodów tego tygodnia w szkole, serdecznie dziękuję.

Agnieszka Gonciarz

Badacze środowiska z klasy 3h

Rok 2017 został ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły. Celem obchodów jest uruchomienie energii i działań na wielu poziomach oraz tworzenie trwałych efektów: projektów, cyklicznych działań i produktów turystycznych, kulturalnych i społecznych o charakterze lokalnym jak również w skali ogólnokrajowej. Dnia 9 maja klasa 3h pod opieką p. Anny Anysz i p. Jolanty Łucjan uczestniczyła w lekcji terenowej „Dolina Wisły – środowisko przyrodnicze”. Uczniowie obserwowali i oznaczali roślinność nadrzeczną, pobrali próbkę wody z rzeki, oznaczyli poziom zanieczyszczeń, barwę i pH. Pracy w terenie sprzyjała piękna, słoneczna pogoda. Uczniowie mogli więc połączyć naukę i zabawę, obcować z przyrodą, wzbogacając swoją wiedzę.

PODZIĘKOWANIA OD TOWARZYSTWA „NASZ DOM”

Już po raz siedemnasty dziesięć tysięcy szkół i przedszkoli w Polsce usypywało Górę Grosza. Dochód ze zbiórki przekazywany jest Towarzystwu Nasz Dom wspierającemu dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się w swych biologicznych rodzinach. W akcję tę od lat angażują się też młodzież i nauczyciele z naszej szkoły. Wszyscy wrzucamy do puszek drobne monety, z których po zsumowaniu uzyskuje się duże kwoty. Mały gest przynosi wielkie efekty. Dyrektor Towarzystwa Nasz Dom p. Robert Barański oraz koordynatorka Góry Grosza p. Elżbieta Prządka przysłali nam specjalne podziękowania za udział w akcji. Dziękujemy!

Literacki spacer po Warszawie z... Krzysztofem Kamilem Baczyńskim

W tym roku szkolnym p. M. Marcinowska - Struczewska i p. B. Stefańska rozpoczęły realizację projektu Literacki spacer po Warszawie z... Celem przedsięwzięcia jest przybliżenie uczniom wybranego twórcy, jego dzieł, biografii oraz warszawskich adresów. Grupa uczniów z Koła Edukacji Regionalnej (klasy 3e, 2g) udała się 10 czerwca na wielogodzinny spacer szlakiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Zatrzymywaliśmy się w poszczególnych punktach miasta związanych z życiem poety od ul. Bagatela 10, gdzie się urodził, przez ul. Hołówki 3, skąd wyszedł do powstania, aż po miejsce pierwszej mogiły Baczyńskiego na tyłach d. Ratusza przy Placu Teatralnym. Uczniowie podczas marszruty poznawali biografię poety i uzyskiwali informacje na temat oglądanego obiektu, np. kościoła pw. Przenajświętszej Trójcy na Solcu. W każdym z odwiedzanych miejsc uczestnicy spaceru prezentowali utwory poety wybrane przez p. M. Marcinowską. Projekt objął też nagranie krótkiego filmu (autorka Iga Kasztalska), który wypełniły scenki z życia poety ( w rolę Baczyńskiego wcielił się Jakub Bieńkowski, a jego żonę, Basię, zagrała Małgosia Charcińska). Na koniec przy kamieniu upamiętniającym śmierć poety zapaliliśmy znicz, a Ola Piróg wyrecytowała Elegię o… chłopcu polskim. W przyszłym roku zorganizujemy kolejny spacer z poetą lub pisarzem, na który już dziś zapraszamy.

Skarby z rzeki - czyli spotkanie z archeologiem

2 czerwca zaszczycił nas swoją obecnością dr Hubert Kowalski z Instytutu Archeologii UW. Zaproszony przez p. B. Stefańską, spotkał się z klasami 3e, 2g, 2f, 1c, 3i. Tematem spotkania były odkrycia archeologiczne dra Kowalskiego w nurcie Wisły inspirowane wydarzeniami potopu szwedzkiego. Nasz gość opowiedział uczniom o swoich badaniach i żmudnych poszukiwaniach skarbów kryjących się na dnie Wisły. Zatopiona szwedzka szkuta przewoziła tony cennego materiału pochodzącego z warszawskich pałaców magnackich, zwłaszcza z Pałacu Kazimierzowskiego (d. Villa Regia, dziś rektorat UW). Ekipa dra Kowalskiego w latach 2009-2015 wyłowiła z Wisły części kolumn, nadproża, ogrodowe rzeźby, gzymsy, fragmenty fontanny, cenne obramienia okien czy arkadowe elementy z wizerunkiem herbu Wazów - Snopkiem. Doktor Kowalski wciąż szuka marmurowego orła, o którym wie na pewno, że jest wciąż w Wiśle. Uczniowie byli zachwyceni spotkaniem. Zadawali wiele pytań a na koniec w podziękowaniu za czas i podzielnie się wiedzą wręczyli gościowi kwiaty oraz tort z wizerunkiem herbu Wazów, cukiernicze dzieło ucznia kl. 3e Macieja Chęci.

ALPEJSKIE KLIMATY – WYCIECZKA DO AUSTRII, NIEMIEC I FRANCJI

Majowa wycieczka zorganizowana przez nauczycieli języka niemieckiego naszej szkoły prowadziła szlakiem charakterystycznych miejsc związanych z kulturą i historią obszarów niemieckojęzycznych. Uczniowie zwiedzili m. in. Salzburg, gdzie urodził się i mieszkał w dzieciństwie Wolfgang Amadeusz Mozart oraz podziwiali malowniczą panoramę z położonej wysoko twierdzy. Niesamowite wrażenie wywarły na nich pełne przepychu zamki króla Ludwika II Bawarskiego LindauerSchloss i Neuschwanstein, nie tylko ze względu na fantastyczne położenie, ale też bogactwo wyposażenia, dzięki któremu porównuje się je często do szkatułki wypełnionej biżuterią. Kolejnym miastem, jakie odwiedzili młodzi warszawiacy, było Monachium. Przy pięknej pogodzie spacerowali po historycznym centrum, a następnie zwiedzili stadion Allianz Arena. Mijając wielkie Jezioro Bodeńskie, dotarli do Francji, do Strasburga. Zwiedzili tam Starówkę z imponującą katedrą a także obejrzeli budowle Rady Europejskiej. Jeden dzień spędzili w olbrzymim parku rozrywki Bawaria Europapark, gdzie znajdują się wielkie i szybkie rollercoastery. W drodze powrotnej odwiedzili Norymbergę, znaną chociażby ze słynnych procesów norymberskich. To była naprawdę ciekawa podróż – eineechte KULUTRREISE! Uczestnikom dopisywały humory a panowie kierowcy nie mogli nadziwić się, jak kulturalna i grzeczna młodzież z nimi jedzie. Jesteśmy przekonani, że nasi uczniowie jeszcze długo z sentymentem będą wspominać ten wyjazd. Kolejny w przyszłym roku, zapraszamy!

SPORTOWY DZIEŃ DZIECKA

31 maja na boisku naszej szkoły odbył się sportowy piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka pod hasłem: „Chcę być fit”. W ramach imprezy zostały rozegrane turnieje piłki nożnej, piłki siatkowej oraz piłki koszykowej. Zwycięzcom wręczono medale, a najbardziej aktywnym uczestnikom nagrody rzeczowe i zdrowe przekąski ufundowane przez Radę Rodziców oraz Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Dzielnicy Targówek. Oprócz turniejów zapewniliśmy wiele innych atrakcji: trening bokserski przeprowadzony przez instruktorów MK Studio Treningowe, petanque, zumbę, pokaz i naukę nowych kroków tanecznych z instruktorką grupy TAZARO, pokaz profesjonalnego treningu piłkarskiego przeprowadzony przez Akademię Piłkarską „Brychczy”, trening ogólnorozwojowy i zajęcia pilatesu. Uczniowie mieli również szansę spotkać się z trenerem personalnym z klubu Pure Jatomi, dokonać pomiaru składu swojego ciała oraz udać się na indywidualne konsultacje z dietetykiem. W trakcie trwania pikniku odbywał się także kiermasz zdrowych przekąsek przygotowanych przez członków szkolnego wolontariatu. Dochód ze sprzedaży został przeznaczony na zakup wózka inwalidzkiego dla ucznia naszego gimnazjum. Do wspólnej zabawy przyłączyli się również uczniowie z XVI Liceum Profilowanego im. Piotra Wysockiego, którzy żywiołowo dopingowali młodzież grającą w turniejach. Wszyscy doskonale się bawili. Na kolejny sportowy Dzień Dziecka zapraszamy za rok.

Wyniki rywalizacji – zwycięzcy:

Turniej piłki nożnej - drużyna „Super Boys” w składzie: Jakub Salamończyk 3c, Maciej Rudy 3c, Jacek Godzisz 3c, Daniel Kret 3c, Oliwier Tetkowski 3f, Hubert Knosowski 3f. Turniej piłki siatkowej - drużyna „Bez nazwy” w składzie: Mateusz Miziołek 1h, Krzysztof Skóra 1h, Dominik Królikowski 1h, Adam Bielecki 1h, Mateusz Kalisiński 1e, Kacper Kalka 1e, Jakub Dachowski 1h, Maciej Pieńkowski 2i. Turniej piłki koszykowej – dziewczęta: „Klasa 1A” czyli Dominika Polkowska, Oliwia Wiśniewska, Inga Mach, Natalia Gajewska, Weronika Gryczan, Magdalena Cudna. Chłopcy: „Żarłoczne szczupaki” w składzie: Miłosz Borówka 3d, Antoni Ostrowski 3d, Jakub Grzybowski 3d, Mateusz Miziołek 1h, Jakub Sikora 3d, Paweł Oporski 3d.

NA SZLAKU ORLICH GNIAZD

W dniach 24 – 26 maja br. klasy 2f i 2i pod opieką wychowawców p. Marty Gałat i p. Renaty Sztyrak oraz pedagoga wspomagającego p. Katarzyny Gajcy wybrały się na wycieczkę Szlakiem Orlich Gniazd obejmującym tereny położone między Krakowem a Częstochową z wapiennymi skałami, zamkami i warowniami. Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od zamku w Olsztynie i Jaskini Olsztyńskiej. Kolejną atrakcją było przejście Grzędą Mirowską pomiędzy zamkami Bobolice i Mirów. Pierwszy dzień zakończyła dyskoteka. Drugiego dnia uczestnicy udali się do Ojcowskiego Parku Narodowego, gdzie obejrzeli Jaskinię Łokietka, Ojców, zamek w Pieskowej Skale ze wspaniałym, zadbanym ogrodem oraz Maczugę Herkulesa. Uczniowie odwiedzili także Pustynię Błędowską - zarastającą, lecz nadal interesującą. Wieczorem w Morsku, w pobliżu zamku i wyciągu narciarskiego odbyło się ognisko. Ostatniego dnia młodzież zwiedziła zamek w Ogrodzieńcu, wzniesiony pośród przybierających przedziwne kształty wapiennych skał, kryjący wiele tajemnic i legend oraz Gród Birów –zrekonstruowaną osadę z czasów kultury łużyckiej. Wędrówka po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej to spotkanie z bogatą historią i przyrodą naszego państwa, do którego wszystkich zachęcamy.

Marta Gałat

WOLONTARIAT NA XXIII WARSZAWSKICH IGRZYSKACH DZIECI I MŁODZIEŻY NIEPEŁNOSPRAWNEJ

Zadowolenie, szczęście, radość życia to uczucia, którymi emanują uczestnicy Warszawskich Igrzysk Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej odbywających się na terenie OSiR Targówek. Tradycyjnie pomagali w nich nasi wolontariusze. Opieka i pomoc innym to lekcja życia i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Po wspólnej pracy i przygotowaniach do startu był też czas na rozmowę, posiłek oraz drobne przyjemności. Pogoda i humory dopisywały, co obrazują zdjęcia. Opiekunki naszych uczniów: p. Ż. Chomiuk, p. L. Taciak, p. J.Koch dziękują wszystkim wolontariuszom i zapraszają do udziału w kolejnych igrzyskach.

Przyroda doliny Wisły w obiektywie – wyniki konkursu

Zainteresowanie konkursem fotograficznym ,,Przyroda doliny Wisły w obiektywie” było ogromne. Otrzymaliśmy bardzo dużo zdjęć przedstawiających piękno królowej polskich rzek i jej okolic. Komisja oceniająca prace nie miała łatwego zadania. Po wielu burzliwych dyskusjach wyłoniono laureatów konkursu:

I miejsce - Piotr Namiota 3a oraz Inga Mach 1a
II miejsce - Bartosz Bąk 3i oraz Jakub Parafińczuk 3f
III miejsce - Zofia Nowicka 3i oraz Jakub Bieńkowski 2g

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy! Poniżej prezentujemy nagrodzone zdjęcia.

Ewa Gołofit, Marlena Bobińska

ŁÓDŹ – ZIEMIA OBIECANA DLA KAŻDEGO

Klasa 1d pod opieką wychowawczyni p. Agnieszki Adamusińskiej i pedagoga wspomagającego p. Ewy Szadejko uczestniczyła w wycieczce do Łodzi. Zwiedzanie miasta pod kątem motywowania i budzenia refleksji na temat przyszłości okazało się fascynujące i inspirujące. Łódź przywitała nas deszczem. Po ciepłym powitaniu przez panią przewodnik przebraną w piękny, historyczny strój wyruszyliśmy śladami twórców imperium przemysłowego. Spacerując ulicami miasta fabrykantów, stopniowo odkrywaliśmy tajemnice sukcesów łódzkich „królów bawełny” oraz twórców przemysłowego imperium XIX - wiecznej Łodzi. Spacer zakończyliśmy wizytą w Muzeum Fabryki, gdzie młodzież poznała dzieje przemysłowej fortuny rodziny Poznańskich, technikę produkcji tkanin bawełnianych, zobaczyła, jak działają krosna i jak wyglądała codzienna praca dawnych robotników. Na zakończenie wizyty w fabryce przenieśliśmy się w czasie do XIX wieku i wcieliliśmy się w role fabrykantów, producentów tkanin i farbiarzy. Drugiego dnia odwiedziliśmy studio filmowe Se-ma-for Muzeum Animacji. Podzieleni na grupy tworzyliśmy własne filmy poklatkowe na temat Moja przyszłość, kim będę? Wycieczkę zakończyliśmy warsztatami z doradztwa zawodowego. Na przykładzie historii Łodzi i jego mieszkańców uświadomiliśmy sobie, że już dzisiaj warto zastanowić się nad wyborem przyszłego zawodu i wyznaczać sobie życiowe cele.

Ewa Szadejko

Filmy wykonane przez uczniów: film 1; film 2; film 3; film 4.

CAMP TARDA

Uczniowie klas 1b, 1h, 2g, 2h, 2j i 3h wraz z opiekunami przeżyli niezapomniane chwile podczas pobytu na Campie Tarda w malowniczej miejscowości położonej nad jeziorem Bartężek w województwie warmińsko – mazurskim. W dużym, nowoczesnym ośrodku atrakcji nie brakowało. Organizatorzy zapewnili bogaty program od pływania kajakami i łodziami, wspinaczki na ściance, pokonywania przeszkód w parku linowym, przez wycieczki rowerowe, zajęcia z przyrody i gotowania, po udział w igrzyskach tardziańskich i relaks przy ognisku. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą, umiejętnościami i kondycją fizyczną, by sprostać wymaganiom instruktorów. Poczucie swobody i bezpieczeństwa podczas zabaw, zdrowy styl życia, możliwość obcowania z przyrodą oraz obfite i smaczne posiłki serwowane w formie szwedzkiego stołu to atuty tego miejsca. Czas spędzony w Campie Tarda będziemy wspominać z łezką w oku.

Agnieszka Gonciarz

V edycja rozgrywek „Na ratunek”

Po raz kolejny Urząd Dzielnicy zorganizował dla szkół ponadpodstawowych Targówka konkurs z zakresu ratownictwa. W swe gościnne progi zaprosiła nas Jednostka Wojskowa nr 3964 mieszcząca się w Lesie Bródnowskim. Wojskowi byli współorganizatorami rozgrywek. Naszą szkołę reprezentowała dziesięcioosobowa drużyna trzecioklasistów w składzie: Emilia Słupek, Klaudia Ignatowicz, Julia Obrzutowicz, Olga Kobel, Karolina Wiśniewska, Szymon Tlaga, Miłosz Borówka, Piotr Paziowski, Piotr Kopiński, Maciej Kurzawa. Uczniowie musieli wykazać się umiejętnością przeprowadzenia skutecznej resuscytacji, prawidłowo zachować się w sytuacji zamachu terrorystycznego, rozwiązać test wiedzy nt. problematyki zagrożeń i działań obrony cywilnej, nieść pomoc w wypadku zbiorowym, pokonać tor z przeszkodami a także rzucać na odległość granatami i strzelać z karabinu do celu. Drużyna G143 przygotowana przez nauczycielkę edukacji dla bezpieczeństwa, p. Bogumiłę Stefańską zajęła zaszczytne drugie miejsce. Serdecznie gratulujemy! Rozgrywkom towarzyszył pokaz sprzętu wojskowego i musztry paradnej.

JAK PRZYGODA TO TYLKO W WARSZAWIE

W dniach 22 – 26 maja w naszej szkole trwał „Tydzień wycieczek”. Korzystając o okazji, klasa 2a postanowiła odkryć fragment uroków stolicy. W ciągu dwóch dni uczniowie zwiedzili nowoczesne Muzeum Pieniądza im. S. Skrzypka mieszczące się w siedzibie NBP, Zamek Królewski i Muzeum Narodowe. Pogoda dopisała, więc nie mogło zabraknąć spaceru po Starym Mieście i Nowym Świecie oraz zabawy w Escape room. To były naprawdę ciekawe wycieczki, podczas których udało się połączyć tradycję i nowoczesność jak również odkryć niezwykłe miejsca, znajdujące się w zasięgu ręki, a tak rzadko odwiedzane przez młodych warszawiaków.

„NIE” DLA LEGALIZACJI KONOPII

Pedagog szkolny, p. Mateusz Puchowski przygotował i zaprezentował na forum szkoły wystawę, której celem jest pouczenie uczniów o szkodliwości używania marihuany. Autor obala mity dotyczące tego narkotyku, powołując się na opinie ekspertów, wyniki badań i relacje osób uzależnionych. Chce nakłonić młodzież do myślenia, uruchamiania wyobraźni oraz podejmowania świadomych decyzji i nieulegania manipulacjom. Zachęcamy do obejrzenia wystawy i refleksji na bardzo aktualny temat.

UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA NAGRÓD W DZIELNICOWYCH KONKURSACH

W naszym gimnazjum odbyła się uroczystość rozdania nagród laureatom trzech dzielnicowych konkursów objętych patronatem Burmistrza Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy: „Z chemią za pan brat”, „Matematyczne talenty Targówka” oraz „Młodzi fizycy Targówka”. Konkursy organizowane są przez nauczycieli Gimnazjum nr 143, panie: Annę Anysz, Monikę Chacińską (chemiczny), Ninę Siedlecką (matematyczny), Ewę Sikorę i Renatę Sztyrak (fizyczny). Nasi uczniowie zawsze odnoszą w tych konkursach sukcesy. Oto lista tegorocznych laureatów:
„Z chemią za pan brat”
I miejsce - Maciej Chęcia kl. 3e,
wyróżnienie - Aleksandra Piróg kl. 3e.
„Matematyczne talenty Targówka”
I miejsce - Michał Muszyński kl. 2g,
I miejsce - Patryk Kuchta kl. 3e,
II miejsce - Mikołaj Liberadzki kl. 3e.
„Młodzi fizycy Targówka”
I miejsce - Michał Muszyński kl. 2g,
III miejsce - Piotr Chudzikiewicz kl.2g,
wyróżnienia: Mateusz Czubaj kl. 2i i Martyna Lipińska kl. 2g
Uroczystość była doskonałą okazją do zaprezentowania osiągnięć i umiejętności naszych uczniów. Rafał Kubiak, uczeń klasy 3d przygotował i przedstawił prezentację pt. „Zjawiska optyczne w przyrodzie”. ( Opiekę nad projektem sprawowała pani Renata Sztyrak). Gratulujemy wszystkim nagrodzonym uczniom, a nauczycielom dziękujemy za przygotowanie młodzieży oraz zaangażowanie w prace komisji i organizację finału.

Ewa Sikora

Joga na lekcji wychowania fizycznego

Uczennica naszego Gimnazjum, Julia Żmurko, chcąc podzielić się z koleżankami swoją pasją, poprowadziła trening jogi w klasach 3b i 3e. Dziewczęta przekonały się, że chociaż joga wygląda niepozornie, to potrafi być bardzo wyczerpująca. Ćwiczenia pomagają zbudować mięśnie, rozciągnąć ciało i osiągnąć zgrabną sylwetkę. Joga może nauczyć słuchania swojego ciała, technik uwolnienia napięcia i stresu, polepszenia samopoczucia. Pozytywnie wpływa na rozwój fizyczny i emocjonalny. Regularna praktyka jogi może pomóc młodym ludziom w wyciszeniu się, pobudza kreatywność, daje poczucie pewności siebie, możliwości dokonania tego, co wydawało się nieosiągalne. Wszystkim bardzo gorąco polecamy!

Opiekun: Małgorzata Kwiatek

Rok Wisły w Gimnazjum nr 143

W maju na forum szkoły zaprezentowano wystawę wieńczącą projekt Skarpa warszawska nad rzeką Wisłą. Uczniowie klas 2g i 3e - członkowie Koła Edukacji Regionalnej- po odbytych wycieczkach oraz warsztatach w Centrum Interpretacji Zabytku pokazali efekt swojej pracy. Projekt to międzyprzedmiotowe przedsięwzięcie nauczycieli biologii ( M. Bobińskiej), geografii (E. Gołofit) i historii (B. Stefańskiej), w ramach którego uczniowie odkrywali przyrodnicze walory skarpy warszawskiej , poznawali jej geologiczne dzieje i zapoznali się z historycznymi obiektami Warszawy, które w odległych wiekach stanęły nad brzegiem Wisły. Wystawa jest uwieńczeniem szkolnych działań w ramach Roku Wisły.

ZŁOTO W WIOŚLARSKIM TYTANIE WARSZAWY NA TARGÓWKU

Reprezentacja naszej szkoły już po raz drugi zajęła pierwsze miejsce w eliminacjach Wioślarskiego Tytana Warszawy na Targówku . Zawodnicy mieli za zadanie przepłynąć na ergometrze wioślarskim dystans 500 m. Po zaciętej walce do wielkiego finału zakwalifikowali się: Natalia Fryze 1g, Julia Poźniak 1h, Maksymilian Sikora 1a, Jan Subzda 1c, Natalia Łukaszewicz 2g, Iga Kasztalska 2g, Marta Wójcikowska 2j, Katarzyna Abramowska 2g, Szymon Grosiak 2f, Paweł Dębek 2e, Katarzyna Pięta 3e, Klaudia Ignatowicz 3h, Emilia Słupek 3b, Julia Górnicka 3f, Rafał Jóźwiak 3h, Oliwier Tetkowski 3f, Hubert Knosowski 3f. Mistrzyni świata pani Agnieszka Renc wraz z przedstawicielami władz dzielnicy wręczyła zwycięzcom nagrody i statuetki. Wielki finał Tytana odbędzie się 14 czerwca a nagrodą główną jest ergometr wioślarski dla szkoły. Trzymamy kciuki za naszą reprezentację!

Jolanta Koch

LWIĄTKO 2017

Z przyjemnością informujemy, że w tym roku szkolnym troje uczniów naszego gimnazjum zostało laureatami Polsko - Ukraińskiego Konkursu Fizycznego Lwiątko 2017. Tytuł „hiperon” zdobył Michał Muszyński (2g), zaś tytuł „taon” otrzymali Kinga Bochińska (2j) oraz Rafał Kubiak (3d). Grzegorz Soszyński z kl.1b osiągnął najlepszy wynik wśród uczestników z klas pierwszych gimnazjum. Gratulujemy wszystkim uczniom biorącym udział w tegorocznej edycji konkursu. Mamy nadzieję, że następny rok przyniesie kolejne sukcesy. (Szczegółowych informacji na temat konkursu udziela koordynator - pani Ewa Sikora).

Nauczyciele fizyki

KAŻDY MOŻE POMAGAĆ

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. Tymi słowami Jana Pawła II podziękował uczniom klasy I e dyrektor Hospicjum Domowego Zgromadzenia Księży Marianów - ks. Paweł Śmierzchalski. Nasi uczniowie zainspirowani przez szkolne koło wolontariatu zorganizowali i przeprowadzili zbiórkę słodyczy na rzecz podopiecznych hospicjum i ich rodzin. Zaangażowanym w to działanie uczniom serdecznie dziękujemy i zachęcamy do dalszej aktywności.

Podziękowania

„A w maju wszystko piękne…”

Uczniowie klas 1c i 3e pod opieką p. Anny Czeczotko i p. Bogumiły Stefańskiej uczestniczyli w wycieczce do Ogrodu Botanicznego w Powsinie. To miejsce jest piękne o każdej porze roku, jednak wiosną wydaje się szczególnie urokliwe. Majowe słońce, bezchmurne niebo, komfortowa temperatura stworzyły wymarzone warunki, by pospacerować z przewodnikiem wśród kwiatów, drzew i krzewów. Następnie młodzież udała się na wykład z prezentacją multimedialną oraz warsztaty przyrodnicze z wykorzystaniem mikroskopów. Uczniowie przygotowywali i analizowali preparaty roślinne. Potem oddali się rekreacji na świeżym powietrzu.

Najlepsi z najlepszych - podsumowanie konkursów przedmiotowych

16 maja w auli Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie Dyrektor Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Dyrektor Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów podsumowali wyniki konkursów przedmiotowych w roku szkolnym 2016/2017, a następnie wręczono dyplomy tegorocznym laureatom.
Wśród wyróżnionych osób znalazła się uczennica naszego gimnazjum Kinga Bochińska z klasy 2j. Do pierwszego etapu konkursu polonistycznego przystąpiło 6148 osób, a tytuł laureata uzyskało 161 uczniów, w tym 26 z klas drugich. Uroczystość uatrakcyjnił wykład pani Marty Miłoń na temat drogi do sukcesu. Jesteśmy dumni z osiągnięć Kingi, gratulujemy i życzymy jej powodzenia w kolejnych zmaganiach konkursowych.

Iwona Szyszkowska

WIZYTA KONSULA AMBASADY USA

W ramach programu Meet America (współpraca Ambasady Stanów Zjednoczonych ze szkołami) nasze gimnazjum gościło w ubiegłym tygodniu panią Konsul Brook Kierstead z sekcji politycznej wraz z jej Navy Attaché Thomasem Kierstead. Nasi goście spotkali się z uczniami klas z innowacją z języka angielskiego (2j, 2h, 3f) i przedstawili krótką historię amerykańskiej marynarki wojennej, opowiedzieli o Polakach, którzy mieli wpływ na amerykańskie wojsko oraz o tym, jak wygląda służba na okrętach podwodnych. Ostatnia część spotkania - bardziej praktyczna – szczególnie zainteresowała uczniów. Nasi goście przynieśli ze sobą małe co nieco, czym zyskali jeszcze większą sympatię gimnazjalistów. Spotkanie było ciekawe i zachęciło do dalszych eksploracji poruszonych na nim tematów. Tego typu lekcje – spotkania z rodzimymi użytkownikami języka angielskiego – to fantastyczna forma nauki języka obcego. Mamy nadzieję na więcej takich spotkań!

„Wszakże z naszej krwi, wolne wstaną dni”

Szkoła Podstawowa nr 52 im. Macieja Aleksego Dawidowskiego „Alka” zaprosiła młodzież Targówka do udziału w VIII Dzielnicowym Konkursie Recytatorskim Poezji i Piosenki Patriotycznej „Ojczyzna – raz pagórkiem, raz chmurką, porą roku poczwórną”. Nasze gimnazjum reprezentowała Kinga Bochińska z klasy 2j, która interpretacją wiersza Antoniego Słonimskiego „Alarm” zagwarantowała sobie II miejsce na podium. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Iwona Szyszkowska

„Witaj majowa jutrzenko”

„Polska to jest wielka rzecz” – takie słowa wypowiada Poeta w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego. Dały temu dowód uczennice naszego gimnazjum, godnie reprezentując szkołę w konkursie o charakterze patriotycznym. Kinga Bochińska z klasy 2j i Zuzanna Zielińska z 1h zostały finalistkami warszawskiego XIV Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Patriotycznej dla uczczenia Konstytucji 3 maja „Witaj majowa jutrzenko”, organizowanego przez Katolicki Zespół Edukacyjny im. ks. Piotra Skargi. Kinga Bochińska otrzymała wyróżnienie w kategorii gimnazja. Gratulujemy!

Iwona Szyszkowska

We can speak English

Nasi uczniowie brali udział w różnych konkursach z języka angielskiego. Jednym z nich był BEDNARSKA MATTERS - tematyczny dwuetapowy konkurs języka angielskiego, adresowany do młodzieży warszawskich szkół gimnazjalnych. Organizowany jest przez I Społeczne Liceum Ogólnokształcące „Bednarska”. Składał się on z dwóch etapów. Wymagał znajomości nie tylko struktur leksykalno – gramatycznych, ale także wiedzy z zakresu kultury krajów anglojęzycznych - finalistą został Mikołaj Liberadzki z klasy 3e. W Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego ENGLISH ACE nasi uczniowie musieli zmierzyć się z testem wielokrotnego wyboru oraz wykazać się wiedzą o Irlandii. Trzy osoby otrzymały dyplom uznania za uzyskanie dobrego wyniku: Karolina Biedrzycka z klasy 1 b, Stanisław Wąsik z klasy 3f oraz Joanna Wieteska z klasy 2j. Serdecznie gratulujemy uczniom oraz nauczycielom i życzymy dalszych sukcesów!

Szkolny koordynator konkursów Małgorzata Niemirska-Kuncewicz

RYCERZE I ICH ŚWIAT

Uczniowie klasy 1h udali się do Zamku Królewskiego w Warszawie, by zgłębiać wiedzę na temat etosu rycerskiego, znanego im dotychczas z tekstu Marii Ossowskiej „Rycerz w średniowieczu”. W czasie muzealnych zajęć edukacyjnych młodzież analizowała genezę rycerstwa oraz rodowód kodeksu honorowego rycerza. Zajęcia uatrakcyjnił pokaz pojedynku w wykonaniu naszych uczniów – pionierów fechtunku oraz prezentacja skomplikowanego sposobu nakładania wszystkich elementów zbroi rycerskiej. Była to niewątpliwie nietypowa powtórka z historii.

Iwona Szyszkowska

Pielgrzymka do Częstochowy

10 maja 2017 r. odbyła się pierwsza w historii naszej szkoły pielgrzymka do Częstochowy. Do Sanktuarium na Jasnej Górze udali się: pani dyrektor, nauczyciele i uczniowie z klas: 1a, 1g, 2b, 2e, 2f, 2h, 2j, 3b, 3i. Pielgrzymi uczestniczyli we Mszy Świętej odprawianej w intencji naszego gimnazjum w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, zwiedzili Bazylikę, Skarbiec i Salę Rycerską oraz podziwiali panoramę miasta z wieży sanktuarium. Ostatnim punktem wizyty w Częstochowie był Park Miniatur Sakralnych Złota Góra, w którym mogli zobaczyć najpiękniejsze bazyliki i świątynie z całego świata. Wszyscy wrócili pokrzepieni duchowo i pełni wrażeń. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda się zorganizować kolejną pielgrzymkę.

Magdalena Szyszkiewicz

Warsztaty w Centrum Interpretacji Zabytku

Grupa uczniów z Koła Edukacji Regionalnej w ramach obchodów Roku Rzeki Wisły udała się do Centrum Interpretacji Zabytku, gdzie pani Anna Zdanowska i pan Patryk Jaworek przeprowadzili warsztaty poświęcone skarpie i rzece Wiśle. Uczniowie opowiedzieli o odbytej miesiąc temu wycieczce szlakiem skarpy warszawskiej. Obejrzeli prezentację multimedialną „Spacer po skarpie”. Następnie podzieleni na grupy identyfikowali na podstawie opisów dawne zawody związane z Wisłą - piaskarzy, szkutników, torfiarzy i flisaków. Wykorzystując słowniczek gwary z Powiśla, pisali notki prasowe na podane tematy, np. „Historia miłosna w komunikacji miejskiej”. Na podstawie dawnych wizerunków Warszawy identyfikowali obiekty architektoniczne umiejscowione na skarpie. Warsztaty zakończył quiz wiedzy o skarpie i rozdanie drobnych upominków.

Bogumiła Stefańska

Kuchnia krajów anglosaskich

Uczniowie klas drugich pod kierunkiem nauczyciela języka angielskiego, p. Mariusza Majchrzaka zrealizowali projekt edukacyjny „Kuchnia krajów anglosaskich.” Poszerzyli wiedzę na temat zwyczajów i preferencji żywieniowych mieszkańców państw, w których język angielski jest językiem urzędowym oraz sprawdzili się w roli kucharzy. Uczniowie przygotowali popularne, typowe angielskie potrawy: fish and chips (ryba z frytkami), toasts with cheese (tosty z serem), pudding cake and biscuits with chocolate (ciasto i ciasteczka z czekoladą) oraz tradycyjną tea with milk (herbatę z mlekiem), po czym zaserwowali je koleżankom i kolegom. To był bardzo smaczny projekt.

II miejsce w konkursie TPW

Jak już informowaliśmy, nasze gimnazjum stara się o uzyskanie bezterminowego certyfikatu „Varsavianistyczna Szkoła.” W związku z tym pani Bogumiła Stefańska angażuje młodzież w projekty, organizuje wycieczki, współpracuje z różnymi instytucjami itp. Ostatnio jej uczniowie wzięli udział w konkursie Towarzystwa Przyjaciół Warszawy – Rezydencje królewskie w Warszawie. Katarzyna Pięta, uczennica kl. 3e, przygotowała pracę multimedialną na ww. temat i zajęła II miejsce. Gratulujemy i dziękujemy!

HANGAR 646

Klasa 1a pod opieką pani Małgorzaty Kwiatek wybrała się na wycieczkę do parku trampolin w hali dawnego hangaru na warszawskim Gocławiu. Uczniowie mogli nie tylko skakać, ale też grać w zbijaka, pakować piłkę do kosza, pokonywać przeszkody, szaleć w basenie z gąbkami, robić różnego rodzaju przewroty i salta. Młodzież próbowała swoich sił w strefie dla profesjonalistów ze specjalną planszą, ścieżką gimnastyczną, batutami, rampą do zjeżdżania na desce itp. Wszystkie akrobacje odbywały się pod czujnym okiem instruktorów i były bardzo bezpieczne. Hangar 646 to świetne miejsce na spotkanie ze znajomymi i aktywne spędzenie czasu wolnego. Można tam zapomnieć o codziennych troskach i poczuć się jak dziecko na placu zabaw.

„To moje miejsce, to mój kraj...”

W piątek, 28 kwietnia uczciliśmy uroczystym apelem 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie klasy 2h (wychowawca p. A. Gonciarz), 2j (wychowawca p. E. Gołofit) oraz chór szkolny (opieka p. E. Szadejko i K. Ciesielska) przygotowali wzruszający montaż słowno – muzyczny. Przedstawili historyczne wydarzenie, podkreślili znaczenie konstytucji dla narodu oraz przypomnieli o prawach i obowiązkach obywateli – patriotów. Uroczystości towarzyszył Sztandar Szkoły, a uczniowie zaakcentowali podniosły charakter wydarzenia strojami galowymi. Jak powiedziała Pani Dyrektor Emilia Walczak: „Można być fajną dziewczyną i fajnym chłopakiem, szanując symbole narodowe, kulturę i pamięć historyczną.” Pamiętajmy o tym nie tylko przy okazji narodowych świąt.

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich obchodzonego 23 kwietnia zorganizowaliśmy w naszej szkole Konkurs Pięknego Czytania. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów dzielnicy Targówek prezentowali teksty wybrane przez siebie, a w drugim etapie interpretowali nieznane, przygotowane przez organizatorów fragmenty prozy. Wśród uczniów podstawówek mistrzynią pięknego czytania została Agata Misiak ze Szkoły Podstawowej nr 52, drugie miejsce zajęła Amelia Tratkiewicz ze szkoły Podstawowej nr 84, zaś trzecie – Karolina Margalska ze Szkoły Podstawowej nr 42. Wśród gimnazjalistów najlepszy okazał się reprezentant gospodarzy – Kacper Oczykowski z kl. 2b. Drugie i trzecie miejsca przypadły uczniom Gimnazjum nr 145 Aleksandrze Nowinie – Konopce i Maciejowi Rajczakowi. Cieszy nas, że mimo spadku popularności czytelnictwa, w czasach gdy książka przegrywa z komputerem i telefonem, są jeszcze młodzi ludzie, którzy lubią i potrafią czytać. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom.

Anna Jaroszewska
Joanna Mazińska
Iwona Szyszkowska
Katarzyna Wilińska

Dzięki e–twinning poznajemy świat!

W ramach projektu e-twinning Let’s boast about our countries nawiązaliśmy współpracę z trzema szkołami: we Włoszech, Rumunii oraz Turcji. Uczniowie klasy 1b (innowacja z języka angielskiego) tworzą krótkie nagrania, prezentacje Power – Point, itp. na tematy związane z naszym życiem codziennym: szkołą, typowymi potrawami, tradycjami świątecznymi, znanymi osobami a także ciekawymi miejscami, które warto odwiedzić w naszych państwach i miastach. Niedawno otrzymaliśmy zestaw pocztówek i folderów od naszych partnerów z Turcji. Pochodzą z regionu Kapadocji (środkowa Turcja), słynącego ze skalnych formacji tzw. bajecznych kominów. Wymiana korespondencji w języku angielskim sprzyja efektywności uczenia się tego języka i jest ciekawą formą nauki o świecie!

Anna Brzezińska

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2017

W dniach 19 – 21 kwietnia uczniowie klas trzecich przystąpili do egzaminu gimnazjalnego. Sprawdzili swoją wiedzę z zakresu przedmiotów humanistycznych, matematyczno - przyrodniczych oraz języków obcych. Stres - wyraźnie wyczuwalny pierwszego dnia zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli - stopniowo malał. Dla tych, którzy uczyli się systematycznie i sumiennie przygotowali do testów, egzamin okazał się dość łatwy. Na wyniki musimy poczekać do czerwca. Jednak nie ma czasu na odpoczynek. Przed uczniami ostatnia prosta – trzeba powalczyć o jak najlepsze oceny na świadectwach. Trzymamy kciuki!

KONFERENCJA W PRZEDSTAWICIELSTWIE KOMISJI EUROPEJSKIEJ

21 kwietnia nauczycielka naszego gimnazjum, pani Anna Brzezińska (język angielski), wzięła udział w konferencji pod nazwą Od Erasmusa do Erasmusa Plus. Dobre praktyki szkół warszawskich w realizacji projektów międzynarodowych w ramach programów unijnych. Spotkanie zostało zorganizowane przez Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno – Społecznych i Szkoleń oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Pani Anna zaprezentowała krótkie wystąpienie pod tytułem Od Erasmusa studenckiego do przygody z nauczaniem, w którym opowiedziała o swoich doświadczeniach w pracy w środowisku międzynarodowym, korzyściach płynących z udziału w stażach zagranicznych i kolejnych projektach, w których brała i nadal bierze udział (m. in. Asystentura Comeniusa, e- twinning). Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele Fundacji Systemu Rozwoju Edukacji oraz nauczyciele z warszawskich szkół. Dzielili się dobrą praktyką związaną z prowadzeniem projektów unijnych w ich szkołach. Spotkanie było niezwykle ciekawe i inspirujące.

Anna Brzezińska

PŁYWACY NA TRZECIM MIEJSCU PODIUM

W rozgrywanych na pływalni „Muszelka” dzielnicowych eliminacjach do Warszawskiej Olimpiady Młodzieży zdobyliśmy drużynowo dwa brązowe medale w kategorii chłopców i dziewcząt. O zajętym miejscu decydowała suma czasów pływania w sztafecie 6 x 25m oraz 50 m indywidualnie zmiennymi stylami. Startowaliśmy w składzie: Zuzanna Zielińska 1h (kraul), Ola Abramowicz 1a (styl grzbietowy), Aleksandra Wieczorek 2f (kraul), Alicja Orzelska 2i (styl klasyczny), Zuzanna Bartniak 2a (styl klasyczny), Wiktoria Myszkowska 2i (kraul), Dominik Gołaszewski 1h (styl grzbietowy), Mateusz Kalisiński 1e (kraul), Wojciech Dobrzyński 2g (styl klasyczny), Jakub Bieńkowski 2g (kraul), Miłosz Borówka 3d (styl klasyczny), Wojciech Niemiński 2h (kraul), Daniel Gorczyca 3d (kraul). Opiekunem reprezentacji była pani Ludmiła Taciak.

CZCIMY ROK WISŁY

2017 to Rok Wisły, zatem nasza szkoła włączyła się w jego obchody. Ponieważ działa u nas Koło Edukacji Regionalnej - organizujące sobotnie wycieczki po stolicy - nie mogło wśród nich zabraknąć i takiej, która związana byłaby z tematyką Warszawy jako miasta nad Wisłą. W tym celu członkowie koła udali się na sześciogodzinną wyprawę wzdłuż skarpy warszawskiej. Niestrudzeni uczniowie z klasy 2g, 3e, 2f pod opieką p. B. Stefańskiej przemierzyli pieszo dwunastokilometrowy szlak od Cytadeli po Zamek Ujazdowski. Poznawali skarpę jako unikat w sensie historycznym i przyrodniczym. Przedsięwzięcie podjęte przez KER ma charakter międzyprzedmiotowy, bo łączyło aspekt historyczny z przyrodniczym. Uczniowie w porozumieniu z p. E. Gołofit i p. M. Bobińską mieli podczas wycieczki tropić nad Wisłą obiekty przyrodniczo - geograficzne. Wykonywane fotografie, jako reportaż z wyprawy, pojawią się na majowej wystawie szkolnej.

ZBIÓRKA NA ZAKUP WÓZKA INWALIDZKIEGO

21 marca podczas zebrań z rodzicami została przeprowadzona zbiórka pieniędzy na zakup elektrycznego wózka inwalidzkiego dla ucznia naszej szkoły. Dzięki ogromnemu sercu całej społeczności szkolnej udało się zebrać kwotę 4209,09 zł, która jest znaczącym wsparciem finansowym. Szkolne Koło Wolontariatu serdecznie dziękuje wszystkim darczyńcom w imieniu Szymona i jego mamy.

Międzyszkolne Dni Kultury 2017

Tegorocznym Międzyszkolnym Dniom Kultury, organizowanym przez XIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. Leopolda Lisa – Kuli, towarzyszyło hasło: Kto ma klucz, Panie Holmes? Organizatorzy argumentowali wybór tematu rosnącą popularnością powieści sensacyjnej oraz kryminałów, czego dowodem było duże zainteresowanie młodzieży konkursem. Uczniowie naszego gimnazjum zostali nagrodzeni w dwóch kategoriach. Młodzi Filmowcy, pracujący pod bacznym okiem pana Mateusza Puchowskiego, zdobyli II miejsce w konkursie filmowym Okruchy codzienności, zaś Kinga Bochińska z kl. 2j, przygotowana przez panią Iwonę Szyszkowską, zajęła III miejsce w konkursie recytatorskim. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!


ZŁOTE MEDALE W TENISIE STOŁOWYM

1 kwietnia w hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył się VII Otwarty Turniej Tenisa Stołowego ,,Targówek 2017’’ dla dziewcząt i chłopców organizowany przez Urząd Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy i spółdzielnię Mieszkaniową ,,Bródno.’’ Celem turnieju była popularyzacja tenisa stołowego oraz organizacja czasu wolnego dzieci i młodzieży. Uczniowie naszego gimnazjum godnie reprezentowali szkołę, zajmując pierwsze miejsca zarówno w kategorii dziewcząt, jak i chłopców. Zwycięzcy - Inga Mach z kl. 1a i Mateusz Miziołek z kl. 1h - otrzymali nie tylko dyplomy i medale, ale również ciekawe nagrody rzeczowe. Jesteśmy dumni z naszych uczniów i życzymy im dalszych sukcesów.

Ż.Chomiuk i M.Koperska

„O, bramy warszawskie!” czyli 1. nagroda w konkursie
„Warszawa - moje miasto”

Uczniowie klasy 2g Olga Kasprowicz, Kamil Biernacki i Jakub Bieńkowski wzięli udział w warszawskim konkursie dla gimnazjów i liceów organizowanym przez Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej. Przygotowani przez p. B. Stefańską zaprezentowali na scenie SCEK-u swoje prace: Olga - Szaty kamienic Starego i Nowego Miasta , Jakub - Syrenka czy Syrenki. Różne oblicza herbu Warszawy, a Kamil - O, bramy warszawskie! Jury w składzie: dyrektor SCEK p. W. Feliksiak, p. H. Polak, historyk sztuki, polonistka p. J. Wenek, historyczka p. B. Kornacka oraz aktorka p. B. Robakowska bardzo wysoko oceniło wszystkie trzy projekty. Zaprezentowane w piękny i dojrzały sposób mogły śmiało konkurować z prezentacjami kolegów z liceum. Spośród trzech niewątpliwych bohaterów naszej szkoły 1. nagroda przypadła Kamilowi Biernackiemu. Organizatorzy konkursu zaprosili naszą szkołę do zacieśnienia współpracy na varsavianistycznym polu, a także wyrazili nadzieję na spotkanie za rok, w kolejnej edycji konkursu.

ZAJĘCIA INTEGRACYJNE NA KRĘGIELNI

W ramach zajęć pozalekcyjnych uczniowie klas 1a i 1c pod opieką pani Małgorzaty Kwiatek i pani Joanny Barankiewicz wybrali się do kręgielni. Głównym celem wycieczki była integracja zespołu klasowego, a także wdrażanie do aktywnego spędzania czasu wolnego oraz podnoszenie aktywności ruchowej poprzez podejmowanie działań rozwijających sprawność fizyczną. Kręgle to prosta i przyjemna zabawa, której ogromną zaletą jest możliwość gry zarówno w pojedynkę, jak i z grupą znajomych. Dyscyplina ta uczy koncentracji uwagi, wykorzystania odpowiedniej ilości siły podczas rzucania kulą oraz współzawodnictwa. Młodzież została zapoznana z przepisami gry w kręgle oraz zasadami rywalizacji zespołowej. Niektórzy uczniowie po raz pierwszy mieli okazję spróbować bowlingu sportowego. Można było również zagrać w cymbergaja, darta czy piłkarzyki. Wszyscy fantastycznie się bawili.

Dzielenie się dobrą praktyką

Dnia 23. 03. 2017 r. w Lublinie odbyła się konferencja podsumowująca projekt pt.: „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych” zorganizowana przez Główny Inspektorat Sanitarny i Wojewódzką Stację Sanitarno – Epidemiologiczną. Jednym z zaproszonych prelegentów był pedagog i terapeuta uzależnień pan Mateusz Puchowski, który poprowadził wykład oraz zajęcia warsztatowe nt.: „Jak rozmawiać z młodzieżą o używkach i leczeniu uzależnień?”
Konferencja skierowana była do dyrektorów i pedagogów szkół ponadgimnazjalnych w Lublinie, przedstawicieli administracji państwowej i terenowej województwa lubelskiego oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej województwa lubelskiego. Cieszymy się, że nasz pan pedagog mógł podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.

MATEMATYCZNE TALENTY TARGÓWKA

W naszej szkole odbył się XIV finał dzielnicowego konkursu "Matematyczne Talenty Targówka", który organizuje pani Nina Siedlecka - nauczycielka matematyki w G143.

Tegorocznymi laureatami zostali:
wśród uczniów klas I:

I miejsce Kamil Józwik z Gimnazjum nr 142
II miejsce Alicja Stencel z Gimnazjum nr 142
               Tadeusz Chmielik z Gimnazjum nr 145
III miejsce Mateusz Awksentiuk z Gimnazjum nr 141

wśród uczniów klas II:
I miejsce Michał Muszyński z Gimnazjum nr 143
               Zuzanna Werner z Zespołu Szkół STO
II miejsce Konrad Zboina z Gimnazjum nr 142
               Krzysztof Bąk z Gimnazjum nr 144
III miejsce Zuzanna Jaros z Gimnazjum nr 142

wśród uczniów klas III:
I miejsce Patryk Kuchta z Gimnazjum nr 143
II miejsce Mikołaj Liberadzki z Gimnazjum nr 143
III miejsce Jakub Kasprzak z Gimnazjum nr 145

Gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów! Korzystając z okazji, pragnę podziękować wszystkim nauczycielom matematyki w naszej dzielnicy, którzy przez czternaście lat angażowali się w organizację etapu szkolnego na terenie swoich gimnazjów oraz uczestniczyli w pracach komisji konkursowej, za pomoc i zaangażowanie.

Nina Siedlecka

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

W ramach Światowego Dnia Wody 22.03.2017 r. w naszej szkole odbyła się akcja promująca korzyści wynikające z picia wody. Przypominano, że regularne nawadnianie organizmu jest konieczne do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Ma również zbawienny wpływ na dietę i utrzymanie prawidłowej wagi ciała szczególnie u młodego człowieka w okresie rozwoju. W ramach działań podjętych na rzecz promocji zdrowia i Ogólnopolskiego Programu Trzymaj Formę zespół nauczycieli przygotował na forum prezentację i przeprowadził akcję , podczas której zachęcano do picia wody. Częstowano wszystkich zdrową i smaczną wodą z cytryną, miętą, pomarańczą, truskawką, winogronem lub ogórkiem. Promocja, którą rozpoczęła wypiciem szklanki wody pani pielęgniarka, cieszyła się dużym powodzeniem zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli.

Małgorzata Koperska, Żaneta Chomiuk i Jolanta Koch

RUCH – FITNESS – ZABAWA

20 marca 2017 r. w Zespole Szkół nr 23 odbyła się cykliczna impreza dla uczniów II i III klas gimnazjum. Ma ona na celu zachęcenie młodzieży do większej aktywności ruchowej przy muzyce. Iza Wojcieska – znakomita instruktorka z bogatym doświadczeniem zawodowym - poprowadziła zajęcia SH’BAM. Dziewczęta z klas drugich: Iga Kasztalska, Julita Pasiroska, Klaudia Szymczuk, Paula Szymczuk, Oliwia Zalewska, Anna Chęcia, Zuzanna Szatan, Ada Ambroziak, Sandra Kotecka, Aleksandra Wieczorek i Weronika Pięta świetnie poradziły sobie z niełatwym układem tanecznym. Trzy z nich prowadziły nawet zajęcia z instruktorką. Tradycyjnie rozlosowano koszulki do tańca - szczęście dopisało Oliwii Zalewskiej. Dziewczęta wyszły z zajęć zmęczone, ale bardzo zadowolone, z nadzieją na uczestnictwo w warsztatach w przyszłym roku.

Jolanta Koch, Tomasz Rakowski

NIECH ŻYJE KINO !!!

Parlament Uczniowski zorganizował w szkole wieczór filmowy, na którym spotkali się miłośnicy kina i dobrej zabawy z klas: 1b, 1h, 2g, 2i, 3e wraz z wychowawcami: p. M. Bobińską, p. I. Szyszkowską, p. N. Siedlecką, p. R. Sztyrak i p. M. Marcinowską. Wszyscy uczestnicy spotkania przybyli do szkoły o godz. 18.30 zaopatrzeni w smakołyki i dobre humory. W salach oglądali wybrane przez siebie filmy, a następnie, w drugiej części, wszyscy spotkali się na forum na Konkursie Wiedzy Filmowej. Poza znajomością kinematografii wybrane osoby z każdej drużyny musiały wykazać się talentem aktorskim. Śmiechu było co niemiara. Impreza zakończyła się o godzinie 23.00. Wszyscy w dobrych humorach udali się do domów z nadzieją na „powtórkę”.

GIMNAZJALNA OLIMPIADA WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE

Sześcioro uczniów klas trzecich przystąpiło do Gimnazjalnej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie, którą wspiera MEN, a honorowy patronat objął Rzecznik Praw Obywatelskich. Podczas rozgrywek naszą szkołę reprezentowali : Julia Górnicka ( 3f), Wiktoria Karpińska ( 3f), Olga Kobel( 3d), Jakub Parafińczuk( 3f), Oliwier Tetkowski ( 3f) i Patryk Wiśniewski ( 3d).
Olimpiada składa się z trzech etapów: eliminacji szkolnych, okręgowych i centralnych. Podczas pierwszego etapu uczniowie rozwiązywali test zawierający pytania o zróżnicowanym poziomie trudności. Do kolejnej części zmagań olimpijskich kwalifikuje się 500 uczestników, którzy uzyskają najwyższe wyniki z testu. Jednym z takich zawodników jest PATRYK WIŚNIEWSKI ( 3 d), który zdobył 29 punktów na 40 możliwych. Uplasował się na 124 MIEJSCU W POLSCE, zakwalifikował się do eliminacji okręgowych i brał udział w teście eksperckim online. Składał się on z 20 pytań wylosowanych spośród puli przygotowanej przez ekspertów merytorycznych Olimpiady.
Patryk nie zakwalifikował się do etapu centralnego, w którym udział weźmie już tylko 100 gimnazjalistów z Polski, jednak gratulujemy mu wiedzy! Życzymy zapału do nauki i dalszych sukcesów.

Agnieszka Gonciarz

MATEMATYCZNY ALFIK

Uczniowie naszego gimnazjum brali udział w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym „Alfik”. Dyplomy uznania otrzymali: Michał Muszyński kl. 2g, Maksymilian Dąbrowski kl. 1e oraz Mikołaj Liberadzki kl. 3e. Dodatkowo Michał Muszyński otrzymał w nagrodę bezpłatny dostęp do konkursu matematycznego „Maks”. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

PIRUET 2017

10 marca 2017r. w Domu Kultury „Świt” odbył się Warszawski Konkurs Taneczny „Piruet 2017”. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy 1f - Daria Żmuda, która zatańczyła hip – hop w kategorii solistów.

Jolanta Koch

XVI Festiwal Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Artystycznej ASTERIADA

W Domu Kultury „Włochy” w ramach XVI Festiwalu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Artystycznej ASTERIADA odbył się konkurs piosenki pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego. Miło nam poinformować, że uczeń kl.1c - Jan Stańko - po wykonaniu piosenki „Życia mała garść” Krzysztofa Krawczyka zakwalifikował się do drugiego etapu festiwalu. Wyniki konkursu poznamy podczas koncertu galowego 1 kwietnia 2017r. w Okęckiej Sali Widowiskowej DK „Włochy”. Serdecznie gratulujemy, trzymamy kciuki i życzymy dalszych sukcesów!

ŚWIĘTO SIATKÓWKI W NASZYM GIMNAZJUM

W naszej szkole odbyły się mistrzostwa dzielnicy w piłce siatkowej w ramach eliminacji do Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Przez dwa tygodnie gościliśmy reprezentacje dziewcząt i chłopców z gimnazjów Targówka. W barwach G 143 wystąpiły: Izabela Święconek 2h, Kamila Szumowska 2h, Oliwia Chylak 2h, Magdalena Kiełbus 2h, Katarzyna Pięta 3e, Kinga Bochińska 2j, Agata Lubańska 2d, Weronika Dynak 1h, Maja Słupecka 1h i Martyna Rymko 3c. W drużynie chłopców zagrali: Jakub Jagodziński 1g, Jakub Grzybowski 3d, Michał Ziółkowski 3d, Emil Bojarski 2j, Kacper Myśliński 3f, Kacper Sontowski 2f, Bartosz Bąk 3i, Cezary Kocz 3d, Krzysztof Skóra 1h, Sebastian Cieślak 3d i Mateusz Miziołek 1h. Po zaciekłych walkach zarówno dziewczęta, jak i chłopcy wywalczyli drugie miejsca i zdobyli srebrne medale. Organizacją zawodów i opieką nad reprezentacjami zajęły się panie: Ludmiła Taciak, Jolanta Koch i Małgorzata Kwiatek. Gratulujemy udanej imprezy i sukcesu!

„Moje wielkie, greckie wakacje”

Pod takim tytułem młodzież Targówka realizowała w czasie ferii projekt kulturalno – artystyczny, do którego włączyli się również uczniowie Gimnazjum nr 143. Efekt ich pracy podziwiała klasa 1h, która obejrzała przygotowane przez nich przedstawienie w Domu Kultury ”Świt”. Musical z wykorzystaniem utworów szwedzkiego zespołu Abba wzbudził w widzach wiele pozytywnych emocji, czego potwierdzeniem były gorące owacje na zakończenie spektaklu.

KLASA 1E W PARLAMENCIE

Klasa 1 e miała niepowtarzalną okazję zwiedzić gmach Sejmu. Odbyło się to dzięki mamie jednego z uczniów - pani Ewelinie Sztab, która zorganizowała spotkanie z posłem Wojciechem Bakunem. Uczniowie zapoznali się z pracą parlamentarzystów, dziennikarzy, pracowników Sejmu. Obejrzeli pomieszczenia, w których odbywają się głosowania oraz posiedzenia komisji. Mieli także okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z niektórymi posłami.

Strona [1] [2] [3] [Archiwum działu aktualności]


WspółpracujemyCertyfikaty

Varsavianistyczna szkoła(klik)


Szkoła przyjazna uczniom z dysleksją(klik)

EFS

Szkolna pracownia komputerowa i Centrum Multimedialne zostały wyposażone w komputery współfinansowane z

Adres szkoły
Gimnazjum nr 143 z Oddziałami Integracyjnymi
im. I.J. Paderewskiego

03-358 Warszawa
ul. Bartnicza 8
tel./fax (0-22) 811-19-12
mail: sekretariat143@op.pl an image